Jak skutecznie rzucić palenie?

Jak pokazują badania przeprowadzane przez Główny Inspektorat Sanitarny, w 2017 r. 24% Polaków wypalało każdego dnia co najmniej jednego papierosa. W porównaniu z rokiem 2011 jest to o 7% mniej. Utrzymująca się od kilku lat tendencja spadkowa jest pozytywnym zjawiskiem, jednak w naszym kraju nadal jest 9 milionów palaczy, którzy każdego roku wypalają 40 miliardów papierosów. Pokazuje to, że istnieje konieczność dalszego edukowania, informowania oraz wspierania osób w ich walce z nałogiem. Każdego roku udaje się to tysiącom osób.

Jak skutecznie rzucić palenie papierosów? Poznaj najlepsze sposoby

Hipnoza antynikotynowa

To najskuteczniejsza metoda związana z rzucaniem palenia, aż 80% terapii kończy się sukcesem. Kiedy hipnoterapeuta wprowadzi pacjenta w trans może obrzydzić mu palenie np. poprzez przedstawienie jego wad. Jeśli hipnoza zadziała to pacjent nie jest w stanie świadomie odrzucić tych argumentów. Często zaczyna odczuwać nieprzyjemny zapach dymu tytoniowego, który powoduje odruch wymiotny co uniemożliwia sięgnięcie po papierosa. W tej metodzie bardzo ważne jest nastawienie i zaangażowanie osoby próbującej rzucić palenia. Równie ważne jest właściwe dobranie hipnoterapeuty, pacjent musi czuć się przy nim pewnie oraz bezpiecznie. Tylko wtedy uda mu się nawiązać więź pozwalająca na wejście w stan hipnozy.

Nikotynowa terapia zastępcza

Większość osób zastanawiających się jak rzucić palenie papierosów prędzej czy później spotyka się z tą metodą. Polega ona na stopniowym zmniejszaniu ilości nikotyny wprowadzanej do organizmu i przeznaczona jest przede wszystkim dla osób fizjologicznie od niej uzależnionych. Brak tej substancji w organizmie powoduje u nich tzw. głód nikotynowy, który zaspokajają paląc papierosy. Głównym założeniem tej terapii jest zmiana źródła nikotyny na leki lub preparaty, które zawierają jej mniej lub są jej substytutami.

Tabletki i plastry

Są stosowane w nikotynowych terapiach zastępczych. Zawierają odpowiednio dobrane dawki nikotyny lub innych substancji, które pozwalają zaspokoić głód nikotynowy i zmniejszyć chęć sięgnięcia po papierosa. Plastry przyklejane są na skórę i zaprojektowane są w ten sposób, że ich kształt oraz kolor umożliwiają dyskretne noszenie. Natomiast tabletki dostarczane są do organizmu drogą doustną. Tabletki takie jak Nicorix nie zawierają w swoim składzie ani grama nikotyny, dzięki czemu nie podtrzymują uzależnienia. Zawarty w składzie ekstrakt z korzenia kudzu wspiera organizm w czasie rzucania palenia, a guarana pozwala uniknąć wzrostu masy ciała co jest częstym skutkiem ubocznym.

Akupunktura

Odpowiedzi na pytanie jak rzucić palenie jest wiele, istnieje mnóstwo różnych metod, jednak każda z nich związana jest z odstawieniem nikotyny. Zaprzestanie jej zażywania lub zażywanie mniejszych ilości prowadzi do rozchwiania równowagi organizmu. Akupunktura pozwala ją przywrócić. Polega na nakłuwaniu odpowiednich punktów na ciele człowieka. Dzięki temu możliwe jest rozładowanie napięcia i zmniejszenie uczucia stresu związanego z odstawieniem papierosów

Biorezonans

Najlepszą metodą dla osób zastanawiających się jak skutecznie rzucić palenie papierosów jest biorezonans. Aż 90% terapii kończy się sukcesem, a pierwsze efekty można obserwować już 2 godziny po zabiegu. Metoda ta polega na zastosowaniu drgań elektromagnetycznych, które stymulują zmiany w komórkach. Efektem jest wygaszenie głodu nikotynowego

Jak rzucić palenie? Metoda Carra

Metoda zaprezentowana przez Allena Carra w książce „Prosta metoda jak skutecznie rzucić palenie„. Polega ona na uświadomieniu pacjentowi, że rezygnując z palenie nie wyzbywa się on przyjemności. Uświadamia również czytelnika, ze palenie papierosów nie pomaga mu się odprężyć, zrelaksować ani uporać z nudą. Allen Carr omawia w książce wiele innych mitów związanych z paleniem papierosów. W przeszłości sam był aktywnym palaczem, któremu po 30 latach życia w nałogu udało się go rzucić.